Rozlišujeme čtyři základní stupně tmelení sádrokartonových desek. V tomto článku najdete informace o každém z nich.
Jako stupeň jakosti povrchu Q1 se označuje základní tmelení.
Zahrnuje zatmelení spár sádrokartonových desek a překrytí viditelných částí upevňovacích prostředků tmelem. Případně také zakrytí výztužných pásek, pokud je použijeme, což závisí na druhu zvoleného spárovacího tmelu a typu hrany.
Šířka špachtle pro základní tmelení se doporučuje 180 mm. Jak takové tmelení vypadá, najdete na videu níže.
Po zaschnutí první vrstvy tmelu spáry přetmelíme v šířce o něco málo větší než při prvním tmelení. Týká se to i hlaviček šroubů. Po úplném vyschnutí tmelu přebrousíme případné nerovnosti povrchu pomocí brusných mřížek upnutých do ručního držáku.
Tímto je dosaženo stupně jakosti povrchu Q2, což je standardní tmelení pro obvyklé nároky na povrchy. Jak takové tmelení vypadá, najdete na videu níže.
Při zvýšených nárocích na kvalitu povrchu provedeme celoplošné přetmelení pastovým finišovacím tmelem, který nanášíme na celou plochu desek v co nejslabší vrstvě. Tímto dojde k uzavření pórů kartonu. Případné nerovnosti povrchu přebrousíme až po úplném vyschnutí tmelu.
Tímto je dosaženo stupně jakosti tmelení povrchu Q3, což je speciální tmelení. Používáme ho, pokud jsou zvýšené nároky na kvalitu povrchu. Jak takové tmelení vypadá, najdete na videu níže.
Při požadavcích na nejvyšší kvalitu povrchu, tj. hladkost, nikoli však rovinnost, se doporučuje celoplošné tmelení v kvalitě Q4 (celoplošné přetmelení pro nejvyšší nároky na kvalitu povrchu). Tehdy se celá plocha připravená v kvalitě Q2 pokryje souvislou tenkou vrstvou vhodného tmelu nebo stěrky v tloušťce vrstvy do 3 mm a vyhladí. Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem provedení je strojní aplikace pomocí Airless techniky, což je zjednodušeně řečeno vysokotlaký bezvzduchový stříkací systém pracující na principu vysokotlakého pístového čerpadla. Tento stroj umožňuje nejen celoplošné přetmelení povrchu, ale i kvalitní následné vymalování interiéru. Jak vypadá tmelení v kvalitě Q4, najdete na videu níže.
Abychom dosáhli garantované a požadované kvality povrchů, je nutné dodržet dobu tuhnutí a vysychání mezi jednotlivými kroky postupu práce.
U vícevrstvého opláštění tmelíme všechny vrstvy opláštění. Spodní vrstvy tmelíme jen jedenkrát a bez výztužné pásky. Tmelíme všechny vrstvy opláštění, protože jen tehdy bude konstrukce příčky splňovat všechna kritéria na ni kladená.
Jaké kroky budou po tmelení sádrokartonových desek následovat, to záleží na tom, jakou použijeme technologii a jaký zvolíme stupeň jakosti tmelení povrchu. Podle toho může následovat broušení, penetrace, příprava povrchu před malbou a poté výmalba. Nebo může následovat ihned pouze výmalba sádrokartonových ploch.
Autor: Stavebninyokolo.cz