Návod popisuje tmelení sádrokartonových desek, ke kterému můžeme přikročit poté, co jsme si postavili konstrukci z profilů a desky na ni namontovali.
Poté, co namontujeme sádrokartonové desky z obou stran, utáhneme nedotažené šrouby a začneme tmelit. Zatmelíme hlavičky šroubů a všechny spáry mezi sádrokartonovými deskami. Použijeme k tomu sádrový spárovací tmel. V následujícím videu uvidíte, jak tmelit sádrokartonové desky.
Spárovací tmel je předem namíchaná pastovitá hmota na bázi sádry, která se používá k vyplnění švů mezi deskami suché zdi, zakrytí hřebíků a šroubů a vysprávce nedokonalostí.
Do nádoby s čistou vodou pomalu vsypeme sádrovou směs. Sypeme ji postupně a tak dlouho, dokud ve vodě nevzniknou „ostrůvky“. Směs necháme asi 3 minuty stát a potom ji ručně rozmícháme. Můžeme použít i elektrické míchadlo, kterým se výrazně zkrátí doba zpracovatelnosti.
To, jestli je směs správně hustá, zkontrolujeme tak, že tmel nabereme na lžíci. Pokud z ní nestéká, máme namíchanou směs o správné hustotě. Jestliže je směs příliš hustá, zředíme ji přidáním vody. Nesmíme však znovu dosypávat prášek, protože by vznikly hrudky.
Tmelení provádíme s výztužnou páskou nebo bez ní. Výztužné pásky používáme tam, kde je nutné zpevnit tmelené spáry desek. Vkládáme je tedy do namáhaných spojů, rohů, koutů, kolem dveří nebo do šikmin podkroví.
Používáme výztužné pásky určené pro suchou výstavbu, které není možné zaměňovat za jiný druh pásek, například za malířské pásky.
Setkáváme se s papírovými, samolepicími nebo skelnými výztužnými páskami a také se speciálními páskami na rohy a kouty konstrukcí.
Papírová páska se hodí pro ruční i strojní tmelení. Používáme ji do spár mezi desky, pro zpevnění hran sádrokartonových konstrukcí i do koutů a rohů. Její snadnou použitelnost v rozích a koutech zajišťuje uprostřed předdefinovaná hrana pro snadnější ohýbání.
Skelnou výztužnou pásku vkládáme pomocí špachtle do tenké vrstvy čerstvě naneseného tmelu. Přetáhneme ji hladítkem a tím odstraníme přebytečný tmel. Po zaschnutí prvního tmelení provádíme další tmelení podle požadavků, které na povrch sádrokartonových konstrukcí máme. Skelná páska je tenčí než papírová páska a nemá uprostřed předchystanou hranu pro jednodušší ohýbání.
Samolepicí výztužnou pásku lepíme na nezatmelenou spáru a teprve potom ji tmelíme slabou vrstvou tmelu. Tato páska se nehodí na ochranu rohů, ani pro strojní tmelení.
Povrch, který tmelíme, musí být vždy suchý a zbavený nečistot a prachu.
Podélnou zploštělou hranu desek vždy tmelíme s výztužnou páskou.
Řezané hrany sádrokartonových desek seřízneme speciálním hoblíkem nebo nožem pod úhlem přibližně 45° do dvou třetin tloušťky desky. Spára mezi dvěma hranami upravenými tímto způsobem bude ve tvaru písmene V.
Do spáry tmel nanášíme tak, aby byla spára v celé své hloubce tmelem vyplněna. Po zavadnutí této vrstvy tmelu spáru přetmelíme.
Do větších spár, které mají šířku přibližně 5–10 mm a jsou například po obvodu konstrukce, musí být spárovací tmel opět vtlačen tak, aby je celé vyplňoval. Překryjeme ho skelnou výztužnou páskou a tu přetmelíme.
Při tmelení nezapomeneme ani na hlavičky šroubů, které přetmelíme ve dvou krocích vždy ve dvou směrech.
Vnitřní kouty vyztužíme systémovou páskou, která zabrání vzniku trhlin v koutech. Poté pásku zatmelíme. Firma Rigips nabízí pásku Ultraflex, která zamezí vzniku případných trhlin a prasklin v koutech. Aplikuje se do slabé vrstvy sádrového tmelu Rifino Top.
Tmel Rifino Top je sádrový tmel pro kompletní tmelení spár sádrokartonových desek s použitím výztužné pásky. Vyznačuje se velmi hladkou strukturou povrchu a bílou barvou. Umožňuje provést celoplošné tmelení ve velmi tenké vrstvě bez nepříjemného broušení a bez navýšení spotřeby materiálu, proto je vhodnou variantou povrchové úpravy sádrokartonu, která šetří náklady. Zároveň lze tmel Rifino Top používat k celoplošnému finálnímu tmelení.
Tmelení sádrokartonových desek
Kromě tmelu Rifino Top firma Rigips nabízí například také tyto tmely:
Super – tmel na základní tmelení spár s výztužnou páskou
Vario – tmel se zvýšenou pevností pro tmelení spár, a to s výztužnou páskou nebo bez ní
ProMix Mega – univerzální pastový tmel, který se používá pro základní i finální tmelení spár a také na celoplošné tmelení
ProMix Finish – pastový tmel, který je vhodný na finální tmelení spár i celoplošné tmelení
Autor: Stavebninyokolo.cz
Komentáře (1)
1| Dobrý den, jak by jste doporučili postupovat, pokud se má tmelit přechod mezi SDK a stropním trámem z masivu. Oba materiály neustále pracují vlivem vlhkosti a teploty. Do spár taky dát sádru, nebo nějaký silikonakrilát, nebo akrilát?
Marek Baláž|17. 5. 2022|Reagovat