Dalším krokem stavby příčky ze sádrokartonu je montáž sádrokartonových desek (opláštění) na konstrukci z profilů, kterou jsme si vytvořili. V následujícím návodu si vysvětlíme, jak na to.
S montáží sádrokartonových desek můžeme začít, pokud už máme postavenou konstrukci z profilů pro jejich uchycení.
Příčku začínáme obkládat obvykle deskou o plné šířce. Je u ní vhodné odříznout její zploštělou podélnou hranu, aby bylo tmelení v oblasti koutu jednodušší. Desky klademe k profilům tak, aby u podlahy zůstala asi 1 cm široká spára a aby spára mezi deskami vycházela na osu stojiny profilu.
Na následujícím videu uvidíte, jak se připevňují desky opláštění.
Pokud je to možné, používáme k opláštění celé sádrokartonové desky.
Jestliže je potřebujeme zkrátit na potřebnou délku, provedeme to například odlamovacím nožem. Metrem a tužkou si označíme správnou délku a odlamovacím nožem nařízneme povrchový karton z lícové strany, nejlépe na pracovním stole nebo na podložce. Následně zlomíme sádrové jádro desky přes roh a poté prořízneme karton na zadní straně desky. Poté začistíme případné nerovnosti řezaných hran.
Pro krácení desek můžeme použít místo odlamovacího nože speciální nástroj zvaný Blade Runner. Ten řeže obě strany sádrokartonu současně, tedy rychleji a zároveň bezpečněji.
Řezané hrany sádrokartonových desek seřízneme speciálním hoblíkem nebo nožem pod úhlem přibližně 45° do dvou třetin tloušťky desky. Spára mezi dvěma hranami upravenými tímto způsobem bude ve tvaru písmene V.
Desky k podkonstrukci z profilů připevňujeme samořeznými šrouby typu TN (212) – také nazývanými texy. Používáme na to speciální šroubovák s nastavitelným hloubkovým dorazem nebo elektrickou aku-vrtačku například se speciálním nástavcem Marathon.
Sádrokartonové desky připevňujeme pouze ke svislým profilům CW. Do vodorovných UW profilů tedy nešroubujeme.
Na konstrukci z profilů připevňujeme desky ze sádrokartonu
Délka šroubu musí být zvolena tak, aby hloubka zašroubování šroubu skrz profil byla minimálně 1 cm. Toto je nutné dodržovat i v případě vícenásobného opláštění.
Šroubování v deskách nesmí způsobit pnutí, proto se provádí ze středu desky k okrajům, případně od jednoho konce k druhému.
Hlava šroubu musí být zapuštěna pod úroveň povrchu desky, abychom mohli šroub snadno přetmelit. Nesmí přitom dojít k protržení povrchového kartonu.
Minimální vzdálenost šroubů od řezané hrany desky je 1,5 cm. Od papírem obalené podélné hrany desky je to 1 cm. Pokud je vzdálenost menší, může dojít k protržení kartonu. Pokud je vzdálenost větší, může se stát, že šroub mine profil. Nevhodně zapuštěné šrouby musí být nahrazeny novými ve vzdálenosti alespoň 3 cm od původních šroubů.
U příček a předstěn | 25 cm |
U podhledů a šikmých ploch | 17 cm |
Pokud je opláštění vícevrstvé, je možné u vnitřních vrstev zvětšit stanovenou vzdálenost šroubů až na trojnásobek. U vnější vrstvy ale musíme vždy dodržovat předepsané rozteče.
Po opláštění první strany příčky můžeme do dutiny příčky vložit instalační vedení a minerální izolaci. Vkládáme ji v celé ploše a bez mezer, aby bylo dosaženo požadovaných akustických parametrů konstrukce.
Při opláštění druhé strany příčky klademe desky k profilům tak, aby proti spáře první strany vycházela plná deska na straně druhé. Jednoduše řečeno – musíme postupovat tak, aby spáry na protějších stranách příčky nevycházely na stejný profil, tedy aby nedocházelo k tvorbě tzv. křížových spár.
Po dokončení opláštění příčky z obou stran zatmelíme spáry mezi sádrokartonovými deskami a hlavičky šroubů.
V dalším článku se dozvíte, jak tmelit konstrukce ze sádrokartonu.
Autor: Stavebninyokolo.cz