V dalším návodu se naučíme, kam se upevňuje sádrokarton, a jak zacházet s tzv. profily.
Abychom mohli začít s montáží sádrokartonových desek, musíme nejdříve postavit konstrukci, na kterou budeme desky připevňovat. Někdy se jí říká také podkonstrukce, spodní konstrukce, roštová konstrukce, rošt z profilů nebo také rastr z profilů.
Profily jsou základním stavebním prvkem sádrokartonových staveb. Jsou to prvky, které slouží pro uchycení sádrokartonových desek a zajišťují nosnou funkci příček.
Standardní profily pro příčky jsou CW a UW. Profily CW se používají pro stojiny (vertikálně umístěné profily) příček, profily UW slouží k založení příčky na podlaze a stropu.
V konstrukcích podhledů a předstěn se používají profily UD a CD.
Existují také výztužné profily UA nebo různé druhy rohových, dilatačních a ukončovacích profilů.
Profily UD a CD
Profily UW a CW
Profily krátíme na potřebnou délku ručními nůžkami na plech. Nejprve si nastřihneme příruby (spojovací části) profilu, poté profil ohneme a dostřihneme stojinu. Případně můžeme pro krácení profilů použít elektrické nůžky na plech. Nedoporučuje se používání rozbrušovací pily, protože by se zničila ochrana profilu proti korozi.
Nastavování délky CW profilů provádíme pomocí tzv. příložky (příložka profilů je kus profilu UW o délce 1 m). Příložku nasouváme na profil CW tak, aby oba spojované konce profilů CW byly překryty 50 cm příložky. Příložku spojíme se spojovanými profily perforačními kleštěmi, nýty nebo šrouby do plechu typu LB (samovrtné šrouby LB 421, kterým se lidově říká stříbrňáky nebo texy).
Délku CD profilů nastavujeme pomocí speciální spojky CD profilů. Oba konce CD profilů zůstanou ve spojce volně nasunuty.
Jak tedy postavíme konstrukci, na kterou budeme připevňovat sádrokartonové desky? Připravíme si ji z profilů.
Obvodové profily UW (v našem konkrétním případě jsou to RigiProfily UW) podlepíme pěnovým napojovacím těsněním pro zmírnění přenosu hluku konstrukcí. Poté je připevníme k podlaze plastovými natloukacími hmoždinkami v roztečích maximálně 80 cm.
První šroub může být vzdálený od rohu konstrukce maximálně 20 cm.
K postranním stěnám připevňujeme příčku pomocí CW profilů. CW profily připevňujeme ke stěnám ve stejných roztečích jako u podlahy. Stejně pokračujeme i na stropě.
Pro snížení prostupu zvuku navazující stěnou v místě napojení příčky přerušíme její opláštění. Tuto volnou spáru překryjeme svislým obvodovým profilem CW (RigiProfilem CW), který jsme předtím také opatřili napojovacím těsněním.
UW profily a CW profily se vzájemně nespojují. CW profily jsou do profilu UW volně nasazeny (CW profily zůstávají „na volno“ a nejsou upevněny ani k hornímu, ani k dolnímu vodicímu profilu UW). Je nutné toto pravidlo dodržovat, jelikož takový je princip jejich konstrukce. Důvodem je především to, že kdyby nastal průhyb stropu, nesmí se to podepsat do příčky samotné, proto jsou svislé profily volně. Jediné pevné jsou ty, které jsou na konci příčky nebo směrem k zárubním.
Profily CW nasuneme do vodicích profilů UW otevřenou stranou ve směru montáže, abychom s připevněním desek začínali na stabilnější straně profilů. Profily CW (stojky) musí být asi o 1,5 cm kratší než je světlá výška místnosti (to je rozměr mezi podlahou a nejnižším bodem stropu). Jen při splnění této podmínky nedojde při případném průhybu stropu k neúměrnému zatížení příčky a jejím deformacím.
Stojiny rozestavíme po 60 cm nebo 62,5 cm podle šířky použité sádrokartonové desky. Rozteč stojin totiž odpovídá polovině šířky použité desky.
šířka sádrokartonu = 120 cm | rozteč = 60 cm |
šířka sádrokartonu = 125 cm | rozteč = 62,5 cm |
Konstrukce z profilů, kam upevňujeme sádrokartonové desky
Při stavbě sádrokartonové příčky dále pokračujeme montáží sádrokartonových desek, tedy opláštěním profilů.
Autor: Stavebinyokolo.cz