V úvodním článku o stavbě sádrokartonových příček si řekneme, co lze ze sádrokartonu stavět a jaké jsou výhody sádrokartonu obecně.
Příčky jsou svislé nenosné konstrukce, které zajišťují vizuální členění interiéru do menších celků. Nejsou na ně kladeny speciální statické požadavky, ale mohou na ně být kladeny požadavky tepelně-izolační, akustické nebo požární. Lehké příčky mohou být vyrobené ze sádrovlákna nebo jiného deskového materiálu, nejoblíbenější jsou příčky ze sádrokartonových desek. Jsou populární především pro rychlost a jednoduchost výstavby i snadnost jejich případné demontáže.
Sádrokartonové desky (SDK) se skládají ze dvou vrstev speciálního vysokopevnostního kartonu, mezi nimiž je sádra. Podélná hrana každé sádrokartonové desky je přizpůsobena k tomu, aby se k sobě jednotlivé kusy daly snadno spárovat.
Příčky ze sádrokartonových desek se skládají ze základní konstrukce, také nazývané podkonstrukce nebo rošt, který tvoří vymezující mezeru pro umístění tepelné izolace. Jednotlivé části roštu se nazývají profily a obvykle bývají vyrobeny z ocelového tenkostěnného plechu. Setkat se můžeme i s podkonstrukcí z dřevěných hranolů, ale kovový rošt bývá mnohem častější.
V dutinách příček je možné velmi jednoduše vést rozvody elektroinstalací. Je to jednodušší než ve zděných příčkách, ale je nutné na rozvody pamatovat již při rozhodování o tom, jaká bude tloušťka profilů. Stejně jako je zapotřebí rošt předem připravit, pokud na sádrokartonovou desku chceme připevňovat těžké předměty.
Pro práci se sádrokartony se používá také pojem „suchá výstavba“, protože se při ní minimálně používá mokrý proces (což jsou například betonáže nebo používání malty). Někdy je mokrý proces vyloučen zcela.
Setkat se můžeme také s pojmem „systém“, což je soubor jednotlivých částí, které správně fungují, pokud se používají dohromady. Celá sádrokartonová konstrukce se skládá z jednotlivých částí, které vykazují určité vlastnosti (estetický vzhled, technologické a konstrukční vlastnosti). Výslednou jakost a kvalitu sádrokartonové konstrukce zajišťuje pouze kompletně používaný systém.
Sádrokartonové systémy se používají v běžné stavební praxi – kromě výstavby dělicích příček najdou uplatnění při stavbě obytného podkroví, při obkladech stěn nebo koupelen. Jsou hygienicky nezávadné a zvyšují kvalitu bydlení, neboť regulují vlhkost v interiéru. Používají se v novostavbách i při rekonstrukcích. Sádrokartonové příčky mají řadu výhod, díky kterým předčí klasické příčky z kusových staviv.
Označení GKB, RB. Jsou určené ke všeobecnému použití v interiéru, zejména k oplášťování příček a stropů. Desky mají bílo-šedou barvu kartonu a modrý popis. Běžně je získáme v tloušťkách 12,5 mm, 15 mm a 9 mm. Vlhkost prostředí, ve kterém se tyto sádrokartony používají, by neměla přesahovat 65% vlhkosti při teplotě 20 °C.
Označení GKGi, RBi. Poznáte je podle toho, že to jsou zelené desky s modrým popisem. Hodí se do náročnějších podmínek, tedy do místností se zvýšenou vlhkostí až 75% při teplotě 20 °C. Umísťují se do prostorů trvale namáhaných vlhkem – například do koupelen nebo do kuchyní ke dřezu.
Označení GKF, RF. Za účelem dosažení vyšší požární odolnosti se využívají desky, které mají požadovanou požární odolnost, to znamená, že mají při velmi vysokých teplotách zvýšenou pevnost jádra. Desky mají červený popis a na rubové straně bývají růžové. Jsou vhodné do vlhkosti 65% při 20 °C.
Sádrokartonové desky základní
Sádrokartonové desky impregnované
Sádrokartonové desky protipožární
Setkat se můžeme také s dalšími typy sádrokartonových desek, například speciálními pevnými deskami, podlahovými deskami pro realizaci suché plovoucí podlahy, akustickými deskami, sádrokartonovými deskami pro kazetové podhledy nebo impregnovanými deskami pro požární odolnost.
Autor: Stavebninyokolo.cz