Pokládka zámkové dlažby patří k činnostem, do kterých se občas pustí téměř každý. Zámkovou dlažbu můžeme používat pro různé účely. Můžeme ji položit tam, kde chceme parkovat osobní automobil. Stejně jako ji můžeme použít na cestičky pro pěší. Pokládka dlažby určené pro plochy zatížené chůzí a pro plochy zatížené pojezdem se liší, a to především v přípravě podkladových vrstev. Tento článek pojednává o obou případech.
Zámková dlažba je jedním druhem betonové dlažby. Hodí se k vydláždění parkovacích ploch, zahradních cest nebo vjezdů do garáží. Je charakteristická tvarovými zámky, díky kterým do sebe dlaždice zapadají. Díky tomu nedochází k horizontálnímu posunu jednotlivých kamenů. Pokládka zámkové dlažby vyžaduje zručnost, ale to neznamená, že to nezvládnete sami.
Při výběru zámkové dlažby zohledňujeme zejména účel, pro který se bude dané místo využívat. Musíme brát v úvahu plánované zatížení dlažby. Nelze použít stejný druh dlažby tam, kde bude parkovací stání pro automobil a kde bude chodníček pro pěší. Pro místa s plánovaným nižším zatížením lze použít tenčí dlažbu, pro místa s vyšším zatížením naopak zvolíme dlažbu silnější.
Pro plochy zatížené chůzí (pochůzné plochy) obvykle používáme dlažbu tloušťky 6 cm, pro dlažby namáhané pojezdem dopravních prostředků volíme dlažbu tloušťky 8 cm. Při výběru dlažby pro použití v okolí rodinného domu dbáme také na estetické faktory. Můžeme vybírat z mnoha tvarů, povrchových úprav a barevných variant dlažeb.
Před zahájením práce s dlažbou je nutné věnovat pozornost několika věcem. Základem správného položení dlažby je svědomitá příprava podkladových vrstev. Kvalita podloží rozhoduje o životnosti a funkčnosti hotové dlažby. Proto nestačí jen odstranit vrstvu hlíny a rovnou do ní položit dlažbu.
Na pozemku si nejprve vytyčíme hranice, kam budeme dlažbu pokládat. Poté vykopeme do hloubky podloží. Hloubka dna výkopu závisí na tom, k jakému účelu má dlažba sloužit. Je rozdílné, jestli budeme po dlažbě jen občas chodit, nebo na ní budeme parkovat auto.
Podloží pod dlažbou zatíženou chůzí
Pokud pokládáme zámkovou dlažbu, u které plánujeme, že bude zatížena pouze chůzí, doporučuje se vykopat zeminu do hloubky 20–30 cm. Aby se podloží dostatečně zpevnilo, musíme dno zhutnit válcováním. Toto dno musí kopírovat sklon budoucí dlažby.
Poté, co jsme zhutnili zeminu, musíme vytvořit okraje pokládaných ploch pomocí obrubníků. Obrubníky ukládáme do betonového lože – tedy do připraveného zavlhlého betonu. Následně je musíme pomocí vodováhy a provázku srovnat. Mezi obrubníky nasypeme vrstvu štěrku frakce 4–8 mm. Tato vrstva by měla mít výšku 10–15 cm. Musíme ji opět zhutnit vibrační deskou.
Poté následuje vyrovnání podkladu. Je to velmi důležitý krok a nevyplatí se ho opomíjet. Na zhotovený zhutněný podklad navrstvíme jemnou drť o zrnitosti 4 mm (do výšky 2–5 cm). Musí vzniknout dokonale rovný povrch s rovnoměrnou hloubkou v rámci celé plochy budoucí dlažby. Použijeme k tomu dřevěné nebo ocelové latě o výšce 5 cm – položíme je na povrch, poslouží nám jako vodítko ve chvíli, kdy budeme rovnat drť do plochy hliníkovou lištou. Na vyrovnanou vrstvu už poté nemůžeme vstupovat, protože jinak by výsledná dlažba nebyla rovná. Jen opatrně stáhneme vodicí lišty. Do dutin, které po těchto lištách vznikly, opatrně dosypeme jemnou drť. Počítejme s tím, že tato finální vrstva nám po položení dlažby klesne zhruba o 1 cm.
Vlastní pokládka zámkové dlažby se jeví jako nejjednodušší krok celého pracovního postupu. Pokud jsme správně provedli všechny předcházející kroky, vše by již mělo jít snadno. Pro místa zatížená chůzí používáme dlažbu o tloušťce 6 cm. Musíme dávat pozor na to, abychom neporušili spodní vrstvu pod dlažbou, proto po ní nesmíme šlapat, ani po ní něčím přejíždět.
Podloží pod dlažbou zatíženou pojezdem aut do 3,5 t
Pokud pokládáme zámkovou dlažbu, u které plánujeme, že bude zatížena pojezdem (příjezdy k domům, parkovací plochy), doporučuje se vykopat zeminu do hloubky přibližně 60–70 cm. Toto se týká dlažby pod automobily do 3,5 t. Dno výkopu stejně jako při pokládání dlažby zatížené chůzí musíme zhutnit válcováním. Dále musíme vytvořit dvě podkladové vrstvy – hrubou a jemnou. Jen tak bude zajištěna dostatečná pevnost podkladu.
Na první vrstvu (hrubý podklad) používáme kamennou drť frakce 16–32 mm. Musí mít ve zhutněném stavu výšku 25–35 cm. Pro dokonalé zhutnění této vrstvy používáme vibrační desku.
Poté, co máme připravený hrubý podklad, usazujeme obrubníky, přičemž volíme vysoké silniční obrubníky. Obrubníky ukládáme do betonového lože – tedy do připraveného zavlhlého betonu. Následně je pomocí vodováhy a provázku srovnáme.
Když beton zatvrdne, vsypeme mezi obrubníky drť o hrubosti 4–8 mm (jemný podklad). Tato vrstva by měla mít výšku 10–15 cm. I tento podklad je nutné zhutnit vibrační deskou.
Dále musíme vyrovnat podklad. Toho dosáhneme tak, že na zhutněné vrstvy nasypeme jemnou drť o zrnitosti 4 mm. K vyrovnání podkladu používáme ocelové nebo dřevěné latě, které položíme na povrch a které nám poslouží nám jako vodítko ve chvíli, kdy budeme rovnat drť do plochy hliníkovou lištou. Vodicí lišty poté opatrně stáhneme a do dutin, které po nich vznikly, dosypeme jemnou drť.
Následuje vlastní pokládka dlažby. Pro místa zatížená pojezdem používáme dlažbu o tloušťce 8 cm.
Po pokládce všech dlaždic následuje spárování. Budeme k němu potřebovat proschlý křemičitý písek o zrnitosti 0–4 mm. Tímto pískem pečlivě zasypeme mezery mezi dlaždicemi. K manipulaci s pískem používáme obyčejné koště.
Písek i jednotlivé kusy dlažby by měly být suché, proto není vhodné spárovat hned po dešti.
Po vyspárování je nutné plochu dlažbu zhutnit vibrační deskou opatřenou plastovým návlekem, aby nedošlo k poškození dlažby. Úprava musí proběhnout jak v příčném, tak v podélném směru. Po zhutnění spáry ještě jednou zasypeme křemičitým pískem a plochu poté zameteme.
Na spárování dlažby používáme křemičitý písek. Pokud bychom zvolili hlinitý nebo vápenný písek, mohla by dlažbou začít prorůstat tráva a mech, nebo by se na ní mohl vytvořit vápenný výkvět.
Pokládka betonové zámkové dlažby má některé podobné kroky jako pokládka betonové zatravňovací dlažby, o které si můžete přečíst v dalším článku.
Autor: Stavebninyokolo.cz
Komentáře (1)
1| Dobry den jsme SVJ a hledame firmu pro
polozeni vnejsi dlazby na dvore domu cca 65 m2.
Jaroslab Bzirsky 603375168.
Jaroslav Bzirsky|5. 4. 2022|Reagovat