Podle čeho vybírat interiérové barvy a jak je kombinovat? Jak je možné pomocí barev opticky rozšířit nebo naopak zmenšit místnost? Kdy použít světlé odstíny a kdy tmavé? Jakou barvou vymalovat ložnici? Do které místnosti se hodí například žlutá barva a kam se vůbec nehodí? To vše se dočtete v článku o využití barev v interiéru.
Dům nebo byt se vždy snažíme proměnit v místo, kde se budeme cítit dobře. Zohledňujeme při tom prostorové dispozice daného místa i osobní vkus.
Jednou ze základních věcí, o kterých rozhodujeme, jsou interiérové barvy. Každý barevný odstín se hodí do odlišného typu místnosti. Pokud barvy vybereme dobře, mohou nás nabít energií nebo nám pomůžou zamaskovat architektonické nedostatky. Jestliže je naopak zvolíme nevhodně, může se stát, že se nám bude hůře usínat nebo se nebudeme moci soustředit (vizte také článek Barvy v interiéru).
K tomu, abychom prostor opticky zvětšili nebo zmenšili nebo abychom odpoutali pozornost od nehezkých zákoutí, křivých stěn nebo elektrického vedení umístěného na stěně, stačí respektovat optické působení barev a členění na tmavé a světlé plochy. Použít můžeme několik snadných „triků“.
Místnost vypadá větší, jestliže máme tmavou podlahu a světlé stěny i strop
Pokud chceme prostor opticky rozšířit, vymalujeme pokoje studenými odstíny – poté se místnosti zdají větší a stropy vyšší. Jestliže máme v pokojích nízké stropy, neměli bychom je malovat tmavou teplou barvou, protože potom by místnosti působily stísněně.
Místnost nám bude připadat větší také tehdy, pokud budeme mít tmavou podlahu a světlé stěny i strop. Podobného efektu zdánlivého rozšíření prostoru docílíme i tehdy, když na stěně vytvoříme geometrické vzory. Stěna s vertikálními pruhy pokoj jakoby zvýší, horizontální pruhy ho prodlouží.
Prostor opticky zvětšuje rovněž jasná žlutá barva nebo použití rostlinných či nepravidelných geometrických vzorů.
Jestliže si naopak přejeme, aby se místnost opticky zmenšila, použijeme na výmalbu tmavé teplé barvy. Pokud chceme zútulnit příliš velkou místnost, zajistíme, abychom měli barevné boční stěny, zadní stěnu i strop.
Obecně se nedoporučuje výmalba interiéru sytou tmavou barvou, jelikož by na nás poté mohla působit negativním dojmem. Neznamená to ovšem, že by použití takové barvy bylo úplně zapovězeno. Harmonie můžeme dosáhnout tehdy, pokud sytou tmavou barvou vymalujeme jen jednu zeď a ostatní stěny budou bílé. Případně můžeme několik tmavých stěn doplnit výrazně světlými prvky jako nábytkem, velkým obrazem nebo bytovými doplňky.
Tmavá barva na stěně kombinovaná se světlými bytovými doplňky
Pokud použijeme na stěnách vzory (ať už jich docílíme výmalbou nebo budou na tapetách), můžeme jimi zakrýt některé nedostatky interiéru. Chceme-li zamaskovat elektrické vedení umístěné na stěně, vymalujeme místnosti tmavším odstínem, jelikož potom bude vedení vrhat jen malý stín a bude mnohem nenápadnější. Jestliže máme křivé stěny nebo jiné kazy, od kterých chceme odvést pozornost, použijeme výrazný barevný pruh nebo barevnou ozdobnou lištu umístěnou ve výšce očí. Pokud zvolíme velké vzory, místnost se opticky zmenší. Malé vzory ve světlých barvách naopak prostor opticky rozšiřují. Pokud se rozhodneme použít více vzorů v jedné místnosti, měli bychom to udělat tak, aby jeden z nich dominoval a ostatní ho doplňovaly. Jinak může místnost působit chaoticky. Zároveň se doporučuje, aby se při užití vzorů v místnosti zachovala alespoň jedna klidná jednobarevná plocha.
Pomocí vzorů můžeme zakrýt některé nedostatky interiéru
Doby, kdy se místnosti vymalovávaly jen jednou barvou, jsou nenávratně pryč. Nemusíme se bát barevných kombinací, jen to s nimi nesmíme přehánět. Doporučuje se kombinovat dvě, maximálně tři barvy v jedné místnosti. Pestré syté barvy je vhodné doplnit nějakou neutrální barvou (bílou, šedou). Případně se osvědčila kombinace dvou odstínů jedné barvy (například tmavě zelená se světlezelenou), kterou lze doplnit ještě třetí barvou.
Ložnice
V ložnici používáme barvy podporující spánek a způsobující pokles krevního tlaku. Místnost by měla být uzpůsobena pro relaxaci a odpočinek, jelikož jde o nejvýznamnější klidovou zónu domu či bytu. Obvykle volíme šedou barvu, různé odstíny modré nebo béžovou. Naopak vyhnout bychom se měli oranžové a žluté.
Pracovna
V pracovně nachází nejčastější uplatnění hnědá, šedá nebo zelená barva, která podporuje soustředění a zároveň uklidňuje oči unavené prací.
Koupelna
V koupelně vyniknou světlé pastelové barvy. V oblibě je i tradiční bílá, kterou můžeme rozzářit dalšími barvami jako zelenou, oranžovou nebo modrou.
Kuchyně a jídelna
Žlutá nebo oranžová barva podporují chuť k jídlu, proto se s oblibou používají v kuchyni nebo jídelně. Nedoporučuje se vymalovat tyto místnosti studenými barvami, které mají opačný efekt. Při zařizování kuchyně a jídelny je vhodné zvážit, zda nepoužít omyvatelný nebo antibakteriální nátěr. Takový nátěr usnadňuje úklid a zvyšuje hygienický standard.
Obývací pokoj
Neexistují jednoduchá pravidla, která by stanovila barvy pro obývací pokoj. Záleží na našem vkusu, na nábytkovém vybavení i celkové prostorové dispozici interiéru.
Dětský pokoj
Stěny v dětském pokoji by měly být nápadité. Z barev je v oblibě žlutá, protože podporuje aktivitu, je optimistická a zároveň je méně agresivní než například červená. Nemusíme se bát ani fialové nebo zelené.
Interiérové nebo fasádní barvy můžete vybírat v největším katalogu stavebnin s možností odběru zdarma ve vašem okolí.
Autor: Stavebninyokolo.cz