Barvy, které použijeme v interiéru, navozují určitou atmosféru. Pomocí barev dokážeme prostor zútulnit nebo ho opticky rozšířit. Vybírat můžeme z tisíců odstínů. Podle čeho poznáme, jaká barva se hodí do ložnice a jaká do pracovny? Existují jednoduchá pravidla, kterými se můžeme při výběru interiérových barev řídit. Tento článek vás seznámí se základním dělením barev a vlastnostmi, které jsou barvám přisuzovány.
Barvy můžeme rozdělit na teplé, studené a neutrální.
Teplé barvy podporují komunikaci, stimulují aktivitu, dodávají energii a dynamiku. Mezi teplé barvy řadíme červenou, hnědou, žlutou nebo oranžovou. Hodí se do místností, které mají okna na sever nebo severozápad, tedy do takových, které pomocí barev potřebujeme "prohřát".
Studené barvy, například modrá nebo zelená, působí utišujícím dojmem. Studené barvy jsou pasivní, uklidňují organismus a utlumují vegetativní funkce. Jsou vhodné do prostor s okny směrovanými na jihozápad nebo na jih. Nedoporučují se v chladných místnostech, protože by na nás tyto prostory působily ještě studeněji.
Černá, bílá a šedá jsou barvami neutrálními. Fialová barva se řadí k teplým barvám, pokud v ní převládá červená; někdy ji ovšem můžeme zařadit i ke studeným barvám, a to tehdy, když v ní převažuje modrá.
Chromatický kruh, který vidíte na obrázku, je kruh skládající se z primárních, sekundárních a terciálních barev.
Primární barvy jsou červená, žlutá a modrá.
Sekundární barva vznikne kombinací dvou primárních barev – například smícháním červené a žluté vznikne oranžová. Další sekundární barvou je zelená (složená ze žluté a modré barvy) a fialová (vzniklá smícháním červené a modré).
Pokud chceme vytvořit terciální barvu, smícháme jednu primární a jednu sekundární barvu, které vedle sebe leží na barevné škále.
Komplementární (někdy také doplňkové nebo kontrastní) barvy jsou vždy dvě barvy, které leží v kruhovém barevném spektru naproti sobě. Tyto barvy působí kontrastně, ale zároveň harmonicky. K červené je komplementární zelená, k modré oranžová, ke žluté fialová a tak dále. Pravidlo o komplementárnosti barev můžeme uplatnit tehdy, když vybíráme barvu doplňků k již dané barvě stěny.
Bílá:
Bílá je neutrální barvou. Je spojována s čistotou, nevinností a vyrovnaností. Navozuje pozitivní emoce. Dobře odráží světlo, čehož můžeme využít v malých místnostech, které se použitím bílé barvy projasní a opticky zvětší. Univerzálnost bílé barvy se projevuje tím, že ji lze skvěle kombinovat s téměř jakýmkoli jiným odstínem. Obvykle se bílá používá v koupelnách a kuchyních.
Šedá:
Šedá barva také patří mezi neutrální. Obvykle se používá v pracovně, ložnici nebo v obývacím pokoji. Na některé lidi působí fádně a příliš nenápadně. Šedá je však barvou decentní a dobře zvýrazňuje syté barvy. Lze ji snadno kombinovat s ostatními barvami, nejlépe se hodí k růžové nebo světle zelené.
Černá:
Černá barva pohlcuje světlo a navozuje spíše negativní pocity. Proto se s černou výmalbou stěn obvykle nesetkáváme. Pokud je však černá barva použitá na bytových doplňcích nebo na zdech v podobě ornamentů, může být symbolem elegance.
Červená:
Červená barva vybízí k fyzické aktivitě a povzbuzuje metabolismus. Je to barva lásky, krve a vášně, ale i hněvu. Při jejím použití v interiéru musíme postupovat velmi obezřetně. Jedná se o výraznou barvu, proto by neměla v místnosti dominovat. I když by nás jako první mohlo napadnout, že červenou barvu použijeme v ložnici, příliš se do ní nehodí, jelikož působí agresivně a znesnadňovala by nám usínání. Častěji se s červenou barvou setkáváme v jídelnách, kuchyních nebo vstupních halách.
Modrá:
Modrá je studenou barvou. Navozuje atmosféru uvolnění, klidu a pohody, avšak také chladu. Měla by se používat spíše jako doplňková barva, ne převažující. Modrá nachází uplatnění v ložnicích nebo koupelnách, naopak se nedoporučuje v jídelnách. Velké plochy modré barvy mohou v chladnějších místnostech působit příliš studeně, proto je vhodné kombinovat je s některou z teplých barev. Modře vymalovaný pokoj hezky oživí doplňky žluté nebo oranžové barvy.
Žlutá:
Žlutá barva dobře odráží světlo. Je spojována s energií, optimismem, teplem a sluncem. Údajně rozvíjí intelekt, podporuje tvůrčí schopnosti a vede k vyšším pracovním výkonům, proto se často umísťuje do pracoven nebo kanceláří. Podporuje chuť k jídlu, tudíž své uplatnění najde i v jídelnách a kuchyních. Často ji najdeme také v dětských nebo obývacích pokojích. Je vhodná především do menších nebo tmavších místností.
Zelená:
Pokud hledáte uklidňující barvu, zelená je tou pravou. Spojují se s ní pocity dobré nálady, harmonie, pozitivní energie, klidu a naděje. Protože napomáhá soustředění, hodí se do dětského pokoje, pracovny nebo obývacího pokoje. Dobře se kombinuje s hnědou nebo oranžovou. Světle zelené odstíny opticky rozšiřují prostor.
Oranžová:
Oranžová barva se hodí zejména do jídelny, kuchyně nebo obývacího pokoje, jelikož podporuje chuť k jídlu a komunikaci a navozuje dobrou náladu. Symbolizuje aktivitu a srdečnost. Dokáže projasnit a prohřát tmavé místnosti.
Fialová:
V obývacím pokoji nebo ložnici se bude pěkně vyjímat fialová barva, která uklidňuje a harmonizuje. Naopak v kuchyni by fialová působila zvláštně.
Hnědá:
Zemitá hnědá barva symbolizuje pohodu a bezpečí. Navozuje příjemnou domácí atmosféru a zároveň podporuje soustředění. Obvykle se s ní setkáváme v předsíních, pracovnách a obývacích pokojích.
Další informace o tom, do které místnosti se hodí konkrétní barva, se můžete dočíst v článku Jak využít barvy v interiéru.
Odstín
Odstín je základní vlastností každé barvy. Je to barva ze škály viditelného spektra barev, nebo také hodnota na chromatickém kruhu. Podle odstínu barvu většinou pojmenováváme (například červená, růžová nebo žlutohnědá).
Jas barvy
Jas je vlastností barev. Jas (světlost, zářivost) barvy určuje intenzitu barevného vjemu v závislosti na množství vysílané nebo odrážené světelné energie. Jas vyjadřuje, kolik je v dané barvě přítomno bílé nebo černé – 100 % bílé je nejjasnější a 100 % černé je nejmíň jasné.
Sytost barvy
Sytost barvy je doplňkovou vlastností barvy. Znamená intenzivnost barvy. Čím je barva sytější, tím je vnímána jako živější. Méně syté barvy se naproti tomu zdají tlumené či zašedlé. Nejsytější barva (100 % sytost) neobsahuje žádnou bílou ani černou.
Tón barvy
Tón je hodnota, kterou se barva blíží barvě sousední na chromatickém kruhu (což je kruh skládající se z primárních, sekundárních a terciálních barev). Tón je jemné barevné odlišení, barevný odstín. Každá barva má několik odstínů.
Někdy se zachovává zásada „tón v tónu“. Znamená to použití více odstínů jedné základní barvy.
Interiérové nebo fasádní barvy můžete vybírat v největším katalogu stavebnin s možností odběru zdarma ve vašem okolí.
Autor: Stavebninyokolo.cz